کتاب جامع روستای حسن آباد"مونوگرافی روستای حسن آباد"

یکی از اعضای جلسه که در رشته علوم اجتماعی مشغول به تحصیل در دانشگاه بود موضوع پایان نامه خو را مونوگرافی روستای حسن آباد قرار داد . بنابراین کار دسته بندی مطالب به صورت علمی آغاز شد . در پایان ، این کار در قالب یک پایان نامه ارئه گردید اما برای تبدیل شدن به کتاب هنوز جای کار بسیار دارد که هم اکنون در دست اقدام می باشد . و می توان این مژده را به مردم  روستا و همه علاقه مندان به این گونه اثار داد که انشاءالله در آینده ای نه چندان دور به یاری خدا و همت اهالی و تأمین منابع مالی و حمایت های فرهنگی از سوی بزرگان روستا این کتاب چاپ و منتشر خواهد شد . 

قسمتهایی از متن کتاب

«..........روستای حسن آباد از توابع شهرستان دامغان می باشد که با توجه به مختصات جغرافیایی 54 درجه و 19 دقیقه ی شرقی و 35 درجه و 55 دقیقه عرضی شمالی واقع شده است. ارتفاع روستای حسن آباد از سطح دریا 1903 متر می باشد. وضعیت آب و هوایی روستا معتدل با زمستان های سرد همراه با وزش بادهای شدید که در قدیم این طوفان های شن روان هوا را تیره و تاریک می نمود و زندگی را برای مردم سخت می کرد که با برنامه ریزی و فعالیت های منابع طبیعی در کاشت نهال های طاق و ... از وزش بادهای شدید و همچنین گردوخاک به روستا کاسته است و از آنجایی که روستا در حاشیه کویر واقع شده دارای تابستان های بسیار گرم می باشد................

نوشتن درباره گویش و لهجه ی روستای حسن آباد کاری است بسیار مشکل . به علت اینکه بیشتر گویش این روستا با روستاهای اطراف تفاوت دارد و حتی صحبت کردن اهالی از بالای روستا تا پایین روستا درای تفاوتی فاحش و روشن می باشد و نوشتن و مکتوب کردن واژگان این روستا کتابی می شود واقع بسیار قطور و ضخیم به علت اینکه بسیاری از واژگان دچار تغییراتی شده ، بسیاری از واژگان حروف آنها جابه جا  شده بسیاری از واژگان حروف آنها اقدام یا حرفی به آن اضافه یا کاسته شده است........ »

رُدّو = گل روان

دِلنگان = آویزان

لاخ = شاخه درخت

روشه = آغوز

رزمو = نوعی علف برای استفاده دامها

رَجّه = بند

شِلَپ = برف و باران با هم

شِلَپّان = خیس شدن

دَلّاپ = حفره ی  درون دیوار یا در زمین

ناراب = رب انار

خط و خلاشه = مربوط به چیزهای ریز و
  بی ارزش

/ 1 نظر / 50 بازدید
مریم

شما که من رو لینک نکردید؟