انجمن اسلامی دانشجویان حسن آباد

اهداف جلسه

اهداف جلسه از همان ابتدا کاملا روشن و مشخص بود ، اولین هدف این جلسه ارتقاء سطح آگاهی وبالا بردن زمان وکیفیت مطالعه  دانشجویان است . همانطور که می دانیم متأسفانه سطح مطالعه در ایران بسیار کم است . یکی دیگر از اهداف جلسه کار کردن روی شیوه بیان و علی الخصوص شیوه گفتار و سخنرانی در جمع است . اما هدف اصلی این جلسه که در همان ابتدا هم مورد قبول همه اعضاء قرار گرفت و با اشتیاق هم دنبال شد ، خود سازی  و در واقع خود شناسی و خدا شناسی است که حقیقتاً می توان گفت این مسئله نه تنها برای اعضای این جلسه دانشجویی بلکه برای هر انسان حقیقت جویی موضوع بسیار مهم و اساسی به شمار می رود. در دامه اهداف دیگری نیز در جلسه تعریف شد که جلسه آن ها را نیز به خوبی دنبال می کند. از آن جمله است : بالا بردن سطح آگاهی و اطلاعات عمومی مردم روستا ، تشویق کوچکتر ها برای ادامه تحصیل و همچنین تغییر دید مردم نسبت به دانشگاه و دانشجو که اوایل بیشتر روی این مسئله کار می شد که البته به حمدالله به نظر می رسد مؤثر واقع شده باشد .

چگونگی کار جلسه

کار جلسه به این صورت است که هر جلسه عموماً دارای سه بخش کلی است . یعنی زمان بندی به گونه ای است که در قسمت اول هر جلسه که رسمیت بیشتری دارد اعضا موضوعاتی که در طول هفته درباره آن تحقیقی انجام داده اند را به دیگر اعضا به صورت کنفرانس ارائه کرده و به سوالات نیز پاسخ می دهند. موضوعات نیز به دو صورت انتخاب می شوند . برخی موضوعات به صورت ازپیش تعین شده هستند و در برخی موارد هم انتخاب موضوع به عهده خود اعضا گذاشته می شود - در این صورت هم افراد از بلا تکلیفی در خواهند آمد و هم به خلاقیت وا داشته می شوند - این شیوه ی ارئه مطلب در طول مدت فعالیت جلسه موفقیت خود را به خوبی نشان داده است . بخش دوم جلسه که نسبت به دو بخش دیگر جلسه از رسمیت کمتری برخوردار است ، «بحث آزاد» نام دارد. طرح موضوع این بخش  به صورت فی البداهه بوده و همه افراد به صورت مباحثه ای در آن شرکت می کنند البته گاهی اوقات نیز برای این که بحث به گونه ای علمی تر دنبال گردد موضوع آن از پیش تعیین می گردد و افراد مطالعاتی درباره آن موضوع انجام می دهند . و اما بخش سوم بحث اخلاقی است . در این قسمت یکی از افراد با تجربه تر و به نوعی بزرگتر و معتمدتر جلسه که آشنایی نسبی با مسائل اخلاقی و دینی داشته باشد گزیده ای از آیات قرآن ، نهج البلاغه و یا دیگر کتابهای معتبر دینی انتخاب کرده و درباره آن ، بحث خود را ارائه خواهد داد . در بیشتر موارد سعی می کنیم برای این گونه مباحث از حضور اشخاصی همچون روحانی روستا ، طلبه های با سابقه حوزه علمیه و یا بزرگان روستا استفاده نماییم .

فعالیت ها

تا به حال در جلسه یک دوره مسابقه مقاله نویسی با موضوع آزاد برگزار شده است . در این مسابقه به مقالات برتر جوایزی در حد توان جلسه به برندگان اهداء شد . به جز این مسابقه هرزگاهی برای موضوعات برتر ارائه شده در جلسه و همچنین اعضای فعال نیز هدایایی در نظر گرفته می شود . در راستای اهداف بیرونی جلسه گاهنامه ای را تحت عنوان «الف ب.. » در یک برگه به چاپ رسانده و در روستا منتشر می کنیم . همچنین در مناسبات مذهبی کارتکس هایی متناسب با همان مضوعات ، برای مثال محرم ، بین مردم تقسیم می گردد . جلسه همچنین اقدام به نصب پارچه و بنر نیز می کند به این نکته هم باید اشاره نمود که مطالب تمام این نشریات ، کارتکس ها و بنر ها همه از دل همین جلسات بیرون کشیده می شود . یکی دیگر از کارهایی که جلسه به تازگی شروع کرده تحقیق درمورد روستا ، آداب و رسوم ، گذشته روستا ، گویش ، مشاغل ، فرهنگ و هر چیز دیگری که قابل تحقیق و بررسی باشد است . به یاری پروردگار قصد داریم این کار را که چند وقتی است با همت چند تن از اعضا شروع شده است به سر انجام برسانیم و تا مرحله چاپ کتاب نیز پیش برویم . 

از نکات قابل توجه درباره جلسه دانشجویی در حسن آباد ، همکاری این جلسه با دیگر نهادهای روستا است . همکاری با پایگاه بسیج شهید شاهچراغی والبته استفاده از حمایت های بی دریغ بسیج که یکی از دلایل بقای جلسه نیز بوده است . همکاری متقابل جلسه با کانون فرهنگی تربیبتی شهیدین حسن آباد و همچنین هیئت عاشقان حسین (ع) روستا و هیئت قرائت قرآن .

تعیین مسئولیت ها

برای پیشبرد بهتر کارها در جلسه چند پست و مسئولیت مشخص نیز تعریف شده است . تعدادی از اعضا به جز مسئولیت عامی که نسبت به جلسه دارند دارای مسئولیت های مشخصی نیز می باشند مانند : مسئول امور مالی ، مسئول روابط عمومی و اطلاع رسانی ، مسئول امور فرهنگی ، کتابدار ، سرپرست و ... در این میان اموری مانند کارهای خدماتی نیز هستند که با همکاری و تعاون همه اعضاء انجام می شوند .

دارایی های جلسه

از همان ابتدا که شروع کردیم می دانستیم دست خالی کار سختی پیش رو خواهیم داشت . در آغاز بار تأمین مالی جلسه تنها بر دوش خود اعضاء بود و هر کس در حد توان خود با شور و اشتیاقی که بود قسمتی از هزینه ها را متقبل می شد . اما کم کم با اعتماد سازی جلسه و نیت خیر اطرافیان و مردم روستا و همچنین شروع همکاری جلسه با بسیج روستا کمی از بار مسئولیت هزینه ها از دوش اعضاء برداشته شد. سپس با پیگیری جلسه حدود 60 جلد کتاب از اداره ارشاد اسلامی به جلسه اهدا شد . هم اکنون جلسه پس از حدود سه سال فعالیت مستمر دارای یک مکان برای برگزاری جلسات خود است که از طرف یکی از اهالی روستا در اختیار جلسه گذاشته شده است . و همچنین وسائل ابتدایی برگزاری جلسات از قبیل وسایل گرمایش ، لوازم تحریر ، وسائل پذیرایی و ... نیز تا حدودی فراهم آورده شده است .اما همچنان این نهاد نیز مانند تمام نهاد های فرهنگی دیگر از کمبود ها و مشکلات مالی رنج می برد و برای رسیدن به اهداف عالیه ، نیاز به کمک های بیشتر را در خود احساس می کند . با همه این احوال ، حمایت های صمیمانه بسیج ، رووحانی حال حاضر روستا و دیگر دوستان است که مایه دل گرمی ما است و انشاءالله خستگی ناپذیر ادامه خواهیم داد .

/ 0 نظر / 14 بازدید