بازسازی قلعه باستانی روستای حسن آباد

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان، «حمید یزدانی» اظهار داشت: جمع آوری نخاله ها و الحاقی های مازاد، کاهگل دادن نمای ورودی و کنگره های بالای سردر از جمله اقدامات مرمتی در حال انجام در این قلعه تاریخی است.

وی با اشاره به اینکه این بنای تاریخی یکی از قلعه های تاریخی شهرستان دامغان است که در روستای هدف گردشگری حسن آباد واقع شده است، گفت: مرمت این قلعه کمک شایانی به توسعه اقتصاد روستا و جذب گردشگر می کند .

یزدانی با بیان اینکه این اثر از مصالح گل، خشت ، چوب و سنگ ساخته شده است، افزود: مردم روستا در داخل این بنای تاریخی زندگی می کنند و این خود موجب حفظ و نگهداری قلعه می شود.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت: قلعه حسن آباد در جنوب شرقی روستای حسن آباد واقع شده است و دارای هشت برج می باشد که هفت برج آن مدور و یکی از آنها به شکل چهار ضلعی می باشد که ورودی قلعه از همین برج چهار ضلعی است.

تاریخ ساخت قلعه حسن آباد به اواخر دوره صفویه تا اوایل دوره قاجاریه برمی گردد.""

قلعه تاریخی حسن آباد تقریبا در مرکز و بیشتر متمایل به شمال شرق روستا قرار دارد که در گزارش به اشتباه جنوب شرق قید گردیده . در واقع روستای حسن آباد به خاطر قدمت طولانی ای که دارد تا به حال سه قلعه را به خود دیده است . اولین قلعه در جنوبی ترین نقطه روستا قرارداشته که هیچ اثری از آن باقی نمانده است ، قلعه دوم که تنها دیواری از آن برجای مانده است دقیقا در ضلع شمالی قلعه اول قرار دارد ، و قلع سوم که تقریبا کامل پابرجاست و این روزها نیز در دست مرمت و بازسازی است در ضلع شمالی قلعه اول قرار دارد . در این جا ، جا دارد این نکته را اضافه کنم که ( همه شهرها و روستا ها در ایران اغلب به طرف شمال خود رشد می کنند که روستای حسن آباد نیز از این قائده استثنا نبوده است .)

و نکته دوم این که هیچ کدام از  این اخبار دارای عکس نیست و یا برخی از عکس هایی که استفاده شده است غیر واقعی می باشند اما ما عکسهای قلعه را قبل و بعد از مرمت در اختیار شما مخاطب عزیز قرار می دهیم .

خبر از : علی سلمانی

قلعه در حال مرمت

 

قلعه در حال مرمت

قلعه در حال مرمت

قلعه در حال مرمت

قلعه تاریخی روستای حسن آباد در حال بازسازی

 

این هم چند عکس از قلعه قبل از مرمت

قلعه قبل از مرمت

قلعه قبل از مرمت

قلعه قبل از مرمت

/ 5 نظر / 134 بازدید
سید قاسم شاه چراغ

سلام خسته نباشید کار جالبی هست خیلی وقت بود که می خواستم یه وبلاگ یا وبسایت برای حسن آباد بزنم ولی توفیق نشد بنا به دلایلی. راستش خوب بود اطلاع رسانی می کردید. به عنوان یک حسن آبادی از شما کمال تشکر را دارم و اگر از بنده کمکی بر میاد به ایمیلم پیام بدید. یه متنی از زبان شورا و دهیار حسن ابادم بیاد بد نیست بدونیم درحال چه کاری برای روستا هستند ممنون از زحمات فراوانتان

مریم

سلام وبلاگ زیبایی دارید خوشحال میشم به وب منم سر بزنید اگر با تبادل لینک موافقید اطلاع بدید.

مریم

سلام وبلاگ زیبایی دارید خوشحال میشم به وب منم سر بزنید اگر با تبادل لینک موافقید اطلاع بدید.

مریم

سلام ممنون از حضورتون با افتخار شما رو لینک کردم من تا جایی بتونم کمکی کنم در خدمتم خوشحال میشم شما هم من رو در بهتر شدن وبلاگم یاری کنید.